ülkemizde domain konusu

 

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de anlık domain tescili yapılabiliyor. Fakat ülkemizde domain park sistemi bulunmadığı için yatırım amaçlı domainler genellikle freelancerlar tarafından yapılıyor.  Bu gün dünyanın en büyük domain park – broker şirketi sedo olarak biliniyor. Bunun dışında son yıllarda bilhassa Türkiye ünlü isimlerini almasıyla bilinen huge domains ve tucows domains şirketleri de var.

Bu firmalar hem kendi bünyesinde domain bulunduruyor hem de domainini satmak isteyen domain sahiplerinin domainlerini online satın alıma sunuyorlar.  Huge domains satışta olan domainin linkine yerleştirdiği sayfaya satışta olan domain için biçilen değeri direkt yazıyor. Bu isimler için istenen fiyatlar genellikle 3.000 – 3.500  Euro – Dolar  bandında olsa da çok daha fazla istenilen sayfalarda bulunmaktadır.

Örneğin volkandemirel.com ismini satın alan huge domains bu domain için 3095 $ istemektedir.

Tüm bu yabancı şirketlere karşı ülkemizde domain yatırımcıları ulaşılabilir olmalıdır ve domain sahibinden domain satın alma durumunda olan kişi de satın almak istediği domainin yurt dışında ulaşılamaz bir durumda olmak yerine ülke içinde olma sebebinin erken davranıp domaini yabancı yatırımcılardan önce alan yerli yatırımcı olduğunun farkında olmalıdır.

Domain evrensel bir olgu – fakat satın alınabilirlik sunulan ile sınırlıdır.  Milinex bünyesinde de bir çok domain vardır ve bu meşrudur.

Milinex fayda amaçlı freelancer bir oluşumdur.

domain broker hakkında | boşa düşecek domain takip etme

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir