ön yargılar ve diğer konular

Milinex domain konusunda tek başına kusursuz bir uzman değildir. Burada yazdığımız kısa notlar kesinlikle doğru şeylerdir fakat buna rağmen domain konusunda son çare her zaman hosting firmalarıdır.

Sizler bize bir domain fiyatı, ulaşılamayan whois bilgisi vb. sorular sorabiliyor veya vay efendim benim ismimi veya Afyonkarahisar’ da açtığım lokantamın adında bir domaini niye tescillersin gibi söylemlerle gelebiliyorsunuz.

Domaini sıfırdan tescillemek ile onu düşeceği zaman yurt dışına çıkmasın diye kurtarmak farklı şeydir.

Çoğu ünlü. tanınmış kişi, şirket vb. ne yazık ki konu hakkında bilgi sahibi olunmadığı veya unutulduğu veya anlaşmalı olunan web şirketiyle sözleşmesi bittiğinde boşta kalan veya boşa düşecek domaini takip edemiyor. Sonuç olarak ilgilenilmeyen domain yurt dışı firmaları tarafından alınıyor.

İletişime geçtiğimiz çoğu kişi domain konusuna ucuza alıp pahalıya satılan haksız kazanç elde edilen bir sektör olarak bakıyor. Tabi ki bunun sebebi domain karşılığında bir otomobil bedeli isteyen vb. kişiler.

Domain konusunda bir özgürlük ve şeffaflık vardır. ilk gelen alır kuralı ile domain satılmasaydı domain tescili şu ankinden çok çok daha az olurdu ve buda tescil fiyatlarını çok yükseltebilirdi. Maliyetler arttığında kimse isim tescili yapmaz ve web sitesi açmakta şu ankinden daha maliyetli olacağı için aktif web sitesi sayisi azalacaktı.

Evet, domain konusu alıma açıktır ve yeni kurallar üzerine oturtturulmadıkça işleyiş böyledir.

ÖRNEK: Bir sporcu veya bir yakını bizimle iletişime geçti ve domainin sahibini bulmamızı istedi. Domain sahibi ile iletişime geçip fiyat sorduğumuzda 25.000_ TL fiyat verildi. İşte aslında domain konusunu kirleten faktörler bunlar.

Konudaki kötü faktörler sektörün detayları ile ilgisi olmayan kişilerin gözünde büyüyüp efsaneleştikçe direkt yargıya sebep oluyor. Öyle ki bazı kişiler bilmediğinin bile farkında değil. Zaten siz bilseydiniz bu gün volkandemirel.com veya gulsebirsel.com huge domains de olmazdı. Sizinle alakalı bir domain düşeceği zaman (domain düşmesi) bizim bunu fark edip, riske girip ilgilenmemiz bir ihtimalde olsa domainin ülke içinde kalmasına sebep olur ve buda hem fiyat hem de satın alım kolaylığı bakımından on kat daha lehinize bir durumdur.

ÖRNEK: Merhaba. Domainiz geri sayım sürecine girmiş ve müdahale edilmezse yurt dışı firmaları tarafından alınabilir. CEVAP: Sen kim oluyorsun bana domainim ile ilgili yazıyorsun – sen benim domainimi nasıl alacaksın vs. SONUÇ: 2 gün sonra domain huge domains de.

Örnekte verdiğimiz durumlar sebebiyle yapmaktan vazgeçtiğimiz geri bildirimler sebebiyle yakın geçmişte ünlü bir web sitesinin domain süresi doldu ve site medyaya haber oldu. Geri bildirim yapmak ve fayda sağlamak çok güzel – fakat çok yazık ki insanlar genel olarak konu hakkında önlem alması gerektiği durumda olduğunu kabul edemediği için bırakın maddi getiriyi bir teşekkürden bile mahrum oluyoruz.

Milinex olarak domain konusundaki ön yargılara ve bu yargıya sebep olanlara rağmen fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Milinex fayda amaçlı freelancer bir oluşumdur.

ülkemizde domain konusu | domain broker hakkında | boşa düşecek domain takip etme | huge domains nedir? | domain rezerve nedir? – böyle bir şey var mı?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir