domain kurtarma nedir? – nasıl yapılır?

Domain kullanım süresi bitip eksi gün sayımına geçtikten sonra ilk 5 gün içinde standart ücretlendirme ile domain kurtarılabilir. İlk 5 gün içinde kurtarılmayan domainler (5 + 33 = 38) eksi gün sayımında 38 günlük bir süre ile cezai fiyatlandırma ile kurtarılabilir.

38 gün süren kurtarılma süresinde kurtarılmayan domainler için ek 38 gün süre verilir. Birinci ve ikinci 38 günlük periyotlar arasında ortalama 8 katlık bir fiyat farkı mevcuttur.

Domain süresi bitiminden sonraki 75 günlük süreç boyunca cezai ücretlendirmeleri ile kurtarılmayan domainler Pending Delete (Silinme bekliyor) periyoduna girer. Bu durumdan itibaren domaini alma konusunda hiç bir garantiniz yoktur. Eğer domininiz eksi gün sayımına düştüyse mutlaka tescil firmanızla görüşmeli veya çevrenizde bu konuda bilgili birilerine danışmalısınız.

Milinex olarak her zaman Türkiye’ deki yerel ismi bilinen hosting firmalarına güvenmenizi öneririz. Eğer domain kurtarma konusunda firmaların yapacak bir şeyi kalmamışsa, daha doğrusu değişken olsa da 70+ günlük geri sayım süreci boyunca domain sürenizi uzatmamış iseniz: düşecek olan domaininiz için çalışma yapabiliriz.

Bizimle kurumsal kimlik referansyonu ile iletişime geçtiğinizde size yakın zamanda düşmüş ve international kullanımı olmadığı halde Huge Domains tarafından alınmış bir çok domain örneği sunabiliriz.


Alınacak bütün önlemlere rağmen domain kurtarmanın 
hiç bir garantisi yoktur. Aynı anda binlerce kişi
söz konusu domainin düşmesini bekliyor olabilir. 
Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz özet bilgilerin
bir çok uzun örneklerini çeşitli web sitelerde 
okumuş olabilirsiniz. Kurallar değişmedikçe okunmuş 
ve okunacak hiç bir makale işleyişe etki etmez.
Domain sisteminde domain sahipleri sürelerini 
uzatmakla mükelleftirler. 


Domainim düşünce alırım demeyin. Çünkü domain düşünce 
sizin olmuyor. Aslında domain 365 günlük süresi 
bittiğinde sizden çıkıyor. Verilen ek süreler ve 
cezalı kurtarım seçenekleri zaman içinde sektörün 
gereklilikleri üzerine oluşmuş deformasyondan ibaret. 

Bu nedenle kullandığınız bir domaini düştüğünde bir
başkası alırsa - domaini alan kişi sizin domaininizi değil
boşta olan bir domaini almış oluyor. 

Milinex fayda amaçlı freelancer bir oluşumdur.

ülkemizde domain konusudomain broker hakkında | boşa düşecek domain takip etme | huge domains nedir? | domain rezerve nedir? – böyle bir şey var mı?

domain kurtarma nedir? – nasıl yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. milinex dedi ki:

    domaini gönül rahatlığı ile tescilleyebilirsiniz. domain sahip ve kullanım alanı değiştireceği için geçmişi ile bağı kalmayacaktır. eğer bir sorun yaşarsanız ilgili kuruma durumu bildirmeniz halinde sorunsuz bir şekilde domaini kullanmanız için gerekenler yapılacaktır.

  2. hakan topçu dedi ki:

    merhaba, telekominikasyon iletişim başkanlığından cezaya girmiş bir domain düşünelim ve süresinin bitmesine çok az kaldı. domain.com u alacağım. geçmişinde ceza yemesi herhangibi bir olumsuzluk ortaya çıkarır mı sonradan, cezalı domaini alıp almamakla alakalı dikkat edilecek hususlar varmıdır, cevap verebilirseniz memnun olurum tesskkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir